Theo Francken is Kamerlid voor N-VA en voormalig staatssecretaris voor Asiel en Migratie. In deze vrije tribune trekt hij de geloofwaardigheid van het Open Vld-pleidooi voor een strenger migratiebeleid in twijfel. “Wanneer zullen partijleiders als Egbert Lachaert en Conner Rousseau inzien dat het huidige Europese asielmodel niet werkt omdat het simpelweg niet kán werken ?”, vraagt hij zich hardop af.

“Vol is vol”, aldus Open Vld-voorzitter Egbert Lachaert. Het is welletjes geweest met de onbeperkte asielinstroom. De goegemeente gaat over haar voorspelbare nek omwille van Lachaerts ‘ranzig VB-taalgebruik’. Een zoveelste relletje is een feit.

Het blauwe ideeënfabriekje

Het blauwe partijcongres stemde vorige week unaniem resoluties om werk te maken van een strengere gezinshereniging, inburgering in het land van herkomst en sancties voor derde landen die tegenwerken bij terugkeer. Het blauwe ideeënfabriekje draait op volle toeren.

Op zich is het goed dat liberalen willen verstrakken op vlak van migratie. Maar wat is hun geloofwaardigheid ? De afgelopen jaren diende ik in de Kamer al deze wetsvoorstellen in en wat deden de liberalen ? Ze één voor één wegstemmen. Ze stemden tégen ons voorstel voor een strengere gezinshereniging, tégen de inburgering in het land van herkomst en tégen sancties voor onwillige derde landen. Wie gelooft de partij van Verhofstadts snel-Belgwet tout court als het gaat over migratie ?

Streng Deens migratiebeleid

In Denemarken won de sociaaldemocratische Mette Frederiksen de verkiezingen. Ik ken haar van mijn tijd als staatssecretaris. We bestierden hetzelfde departement en vergaderden zowat maandelijks op Europees niveau. Een intelligente dame.

Mette blijft premier en handhaaft haar ‘zero refugees policy’. Asielzoekers en illegale migranten zijn niet welkom in Denemarken. Onder meer met dit strenge migratiebeleid overtuigde ze afgelopen zondag bijna 30 procent van de Denen, hun beste score in meer dan 20 jaar. Zij heeft begrepen dat mensen die op de socialisten stemmen niet enkel een huis willen, maar ook een thuis.

Het gevolg ? De eens machtige radicaal-rechtse Danske Folkparti is verschrompeld tot amper 2,6 procent en haalt maar nipt de Deense kiesdrempel van 2 procent.

Gemiste kans

Het linkse dagblad De Morgen bevraagt vandaag de socialistische voorman Conner Rousseau over rode succesverhaal in Denemarken. Hij verklaart het interessant te vinden, maar vindt Mette’s migratievoorstellen, waaronder de omstreden Rwanda-deal en het bouwen van een gevangenis voor illegalen in Kosovo, “veel te verregaand”. Opnieuw een gemiste kans.

Wanneer zullen partijleiders als Egbert Lachaert en Conner Rousseau inzien dat het huidige Europese asielmodel niet werkt omdat het simpelweg niet kán werken ? Zonder paradigmashift op vlak van internationaal beschermingsbeleid krijg je de open asielgrens en massale illegaliteit nooit gefixt.

Het Deense zerovluchtelingenbeleid is hard, maar – naar ik vrees – tijdelijk noodzakelijk. Dat de naïeve Groenen dat niet wensen in te zien, tot daaraan toe, maar dat liberalen, socialisten en christendemocraten hun ogen blijven sluiten, is stuitend. Want zo is vol in de communicatie misschien vol, maar in de feiten nog bij lange niet vol.

Foto’s (c) Gazet van Hove.