door Piet Van Nieuwvliet in ’t Pallieterke.
Het Hof van Cassatie van Rome heeft de Italiaanse regering veroordeeld tot een forse boete omdat zij in 2018 illegalen gedurende 10 dagen verhinderd heeft voet op Italiaanse grond te zetten. Hiermee wordt als het ware de scheiding tussen de wetgevende, de rechterlijke en de uitvoerende macht ondergraven : magistraten kennen zich de macht toe om zelf het politieke beleid te bepalen.
Het doet denken aan het proces tegen de voormalige Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Matteo Salvini, die beschuldigd werd dat hij een ontscheping van illegalen in 2019 zou hebben verhinderd, nadat een ngo-schip de hulp van verschillende landen had geweigerd en eveneens geweigerd had aan te meren in nabijgelegen, Tunesische havens. De rechtbank van Palermo vervolgde de minister niet, maar het Hof van Cassatie besloot anders. In dit recente oordeel veroordeelde het Hof van Cassatie Italië tot een vergoeding aan 41 van de 177 Eritreeërs die aan boord van het marineschip Diciotti zes dagen de toegang geweigerd werden tot het Italiaanse grondgebied.
Italiaanse regering woedend
De Italiaanse regering is woedend, want het is wel de Italiaanse regering geweest die de migranten heeft gered in de territoriale wateren van Malta. De Eritreeërs kregen alle bijstand van Italiaanse militairen. Zoals de huidige Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Matteo Piantedosi, uitriep : “Door deze beslissing moet de regering – met belastinggeld van eerlijke Italiaanse burgers – personen vergoeden die Italië op een illegale manier probeerden binnen te dringen; die dus probeerden de Italiaanse wet te schenden.”
Rossano Sasso, parlementslid voor de Lega, nodigt niet-gepolitiseerde magistraten uit om te reageren op dit oordeel van het Italiaanse Hof van Cassatie. Hij herinnert aan de bijna permanente aanwezigheid van advocaten in en rond asielcentra. Het is een winstgevende bedrijvigheid geworden voor een klein legertje aan advocaten, aldus Sasso. “Advocatenassociaties wrijven zich met dit arrest in de handen. Er zit een stortvloed aan zaken aan te komen met allemaal vragen naar schadevergoedingen, op kosten van de Italiaanse belastingbetaler. We mogen ontschepingen niet meer tegenhouden. We mogen illegalen niet naar Albanië brengen. We moeten ze laten ontschepen, we moeten ze opvangen, we dragen alle kosten. Ze begaan op ons grondgebied veel misdrijven. Het is goed dat de bevolking dit beseft en de gevolgen trekt.”
foto’s (c) Gazet van Hove .